Historie

Vracovjáci začali svou historii psát v létě roku 1990. Začátky nebyly lehké, uvědomíme-li si , že kapela vznikala v situaci, kdy již neexistovali zřizovatelé, kteří by kapelu vybavili nástroji, notovým materiálem či zvukovou aparaturou. Přesto již v roce 1992 získali pozvání na známý ratíškovský festival dechových hudeb, účinkovali na přehlídkách ve Rtyni v Podkrkonoší, Tvrdonicích, Hluku, Gbelech atd. Poctivá práce začala přinášet ovoce. Pod vedením známého dirigenta Jiřího Volfa kapela připravila svou první profilovou kazetu a CD Pěkná chvilka. Písní z tohoto nosiče si všimli i pracovníci České televize a rozhlasu, takže s některými písněmi se posluchači mohli seznámit v pravidelných televizních a rozhlasových pořadech. V témže roce se Vracovjáci zúčastnili i soutěže v interpretaci polky Polka Fest 94, a hned napoprvé se probojovali až do moravského finále. Druhé místo za profesionální kapelou Gloria, to bylo ohromné povzbuzení do další práce a současně výzva k novému pokusu poprat se o cenu nejvyšší. A tak hned v roce 1995 si kapela po vítězství v oblastním kole odnesla i vavříny pro vítěze Moravského finále POLKA FEST 95 . Za zmínku stojí, že kapela získala nejen cenu poroty, ale i cenu diváka za nejlepší novinku. Úspěšný rok byl zakončen vydáním druhé profilové nahrávky nazvané právě podle vítězné poky V hodovú nedělu. Poté se Vracovjáci zaměřili více na koncertní činnost a za svými posluchači zajížděli nejen na Moravu, ale i do Čech. Přesto se stále nedařilo kapele najít sponzora, který by jí pomohl s přípravou další nahrávky, a tak se stalo, že na třetí kazetu Vracovjáků jsme si museli počkat až na začátek roku 1998. Nazvali jsme ji Pro přátele a kromě oblíbených skladeb zde najdete i průvodní slovo známého moderátora slováckých kapel Karla Kopřivy.

Ve snaze potvrdit, že ani po 3 letech od vítězství v soutěži Polka Fest se vývoj kapely nezastavil, se Vracovjáci přihlásili do další uznávané soutěže O zlatou křídlovku v Hodoníně. O její vysoké prestiži hovoří mimo jiné i jména vítězů minulých ročníků jako např. Mistříňanka, Šohajka, Žadovjáci, Budvarka, Skoroňáci atd. Pod vedením svého bývalého člena, Kamila Mezihoráka, se Vracovjáci stali vítězem XIII. ročníku soutěže a nositelem titulu Vítěz ZLATÁ KŘÍDLOVKA 1998. Mimo titul vítěze si kapela odnesla i cenu za dramaturgii a cenu za nejlepší pěvecký výkon pro sólisty kapely, manžele Mrákovi.

V roce 2000 kapela při příležitosti 10 let existence uspořádala přehlídku dechových hudeb na letním kině v Kyjově, kde za účasti kapel jako Vlkošáci, Přespolanka, Dolanka a družební kapely z Holandska Aarebeijeplukkers současně pokřtila album nazvané příznačně Vracovjáci 10 let. Zatím poslední nahrávku se zpěvy, album Pod ořechama vydala kapela v roce 2003. Mezitím kapela několikrát vystupovala i v České televizi, účinkovala na všech významnějších festivalech a přehlídkách dechových hudeb nejen v České republkice, ale i v zahraničí. Vždy a všude svým projevem dokázala zaujmout posluchače a postupně si vytvořila okruh svých příznivců, kteří na její vystoupení přijíždějí ze vzdáleností mnoha desítek kilometrů.

Koncem roku 2005 kapela pokřtila nahrávku složenou výhradně z orchestrálních melodií s názvem A jedem…

A Vracovjáci skutečně jedou. Jedou již více než 30-let, jedou téměř každý víkend za svými posluchači a jedou rádi.